Proměna (32. kolo)

Proměna (32. kolo)

(věnováno Franzi Kafkovi)


Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, uvědomil si, že se cítí být Sparťanem. Nemohl se zbavit pocitu, že vše okolo sebe vidí v podivném temně železném odstínu; doslova že vidí rudě. V další vteřině si uvědomil, že se probudil zcela propocený a že jej tísnivě svědí celé tělo, nadzvedl přikrývku a shledal, že byl oblečen v kousavý polyesterový sparťanský dres.

Co se to se mnou stalo? pomyslel si. Nebyl to sen. Jeho pokoj, správný, jen trochu příliš malý lidský pokoj, spočíval klidně mezi čtyřmi dobře známými stěnami. Na židli, přes jehož opěradlo židle byla pověšena zelenobílá šála – Samsa byl fanouškem Bohemky –, ležela memoárová kniha Mistři z Ďolíčku, kterou si nedávno vypůjčil a listoval si v ní před usnutím. Vzpomínalo se v ní na fotbalovou sezonu 1982/1983, ve které Bohemians získali svůj jediný ligový titul.

Pohled na tuto literární připomínku s vědomím, že dnes odpoledne Bohemians budou znovu zoufale bojovat o ligovou záchranu, uvedl Řehoře do stavu těžké melancholie.(celý příspěvek najdete v knižním vydání Zelenobílé vykrádačky, kterou vydává na podzim 2019 nakl. Albatros)

Bohemians Praha – 1. FC Slovácko 0:0


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *